lutego 29, 2020

Człowiek uczy się całe życie... dr.Mateusz Grzesiak i komplet porcelany dla książkomaniaków

O tym, że wciąż wierzę w człowiekaMatka natura obdarowała mnie tyloma sprzecznościami, że czasem dziwię się, że to wszystko razem współgra w jednym miejscu, znaczy we mnie konkretnie.
Życie nauczyło mnie czytać drogowskazy, ale mimo ostrożności, zdarza się, że dam się wciągnąć w jakiś boczny nurcik niezbadany i nagle jestem nie tam, gdzie myślałam... do tego nie specjalnie zaskoczona, bo intuicja przecież znaki dymne wysyłała.
Na szczęście dość szybko moja busola odnajduje właściwy kurs. 
Te boczne odnogi to nic innego, jak ludzie, którzy uczą rozumu :)

Taka refleksja spłynęła na mnie niedawno i chcąc jakoś to przerobić, zamieniam swoje myśli w literki, by jako wzrokowiec, przeczytać i zapamiętać te drobne nauki, które pozostawiają mi inni ludzie i za które dziękuję, bo nie ma lepszej metody, niż praktyka ;)

Wciąż jednak wierzę w człowieka i wciąż wierna jestem swoim ideałom, gdzie słowo jest mi droższe od pieniędzy, gdzie lubię być potrzebna, bezinteresowna, a lojalnością, mimo że należy się najpierw mi samej, dzielę się z tymi, którzy na nią zasługują.
I kiedy tak sobie rozmyślam nad intencjami różnych ludzi, którym wydaje się, że wiedzą już wszystko, że mają rację, że nikt nie może mieć innego zdania, a jeśli ma, to już nie jest to wygodne, przychodzi do mnie odpowiedź w postaci na przykład mądrego tekstu, który tak pięknie wyjaśnia te mechanizmy i porusza wiele innych tematów dotyczących człowieka.  


Dr. Mateusz GrzesiakMoje ostatnie odkrycie to Mateusz Grzesiak - nazywany w mediach najpopularniejszym psychologiem w Polsce, posiada tytuł magistra psychologii i prawa, oraz doktorat z zarządzania, a to nie koniec jego dorobku...
Autor wielu książek i artykułów, mentor i wykładowca, człowiek orkiestra.
Motto którym się kieruje - ,,Stwórz życie, w jakim jesteś najlepszą wersją siebie, masz, czego pragniesz, pomagasz innym i zmieniasz świat''

Pierwszy jego tekst na jaki wpadłam :

Kiedyś zrozumiesz, że…
…życie to zbieranie doświadczeń, a nie rzeczy. Że kilkoro przyjaciół jest ważniejszych niż tłumy nieznanych osób. Że jeden partner na stałe jest lepszy niż wielu od czasu do czasu. Że pieniądze szczęścia nie dają dopiero wtedy, gdy się je ma. Że większość problemów pochodzi z kultury i rodziny, w której się wychowałeś i nie ma nic z Tobą wspólnego. Że największą inwestycją są umiejętności. Że 99% Twoich zmartwień nigdy się nie urzeczywistni. Że to, co czujesz, jest ważniejsze niż społeczne zasady. Że świadomość myśli, zachowań i emocji jest potrzebna w każdej dziedzinie życia. Że wszyscy przechodzą przez podobne etapy w życiu. Że wcale nie byłeś taki mądry, jak myślałeś. Że nie doceniałeś tego, co miałeś, i przeceniałeś to, czego nie miałeś. Że najwięcej do powiedzenia o Tobie mają ci, którzy Cię nie znają. Że jakość życia jest tym lepsza, im bardziej jesteś sobą. Że mając dobry pomysł i determinację oraz ciężko pracując, można osiągnąć wszystko. Że fajnie jest, gdy pomagasz innym. Że wszystko, co się wydarzyło w Twoim życiu, było potrzebne, byś dziś był tu, gdzie jesteś. Że intuicja jest równie ważna, co wiedza. Że to, co kiedyś Cię martwiło, było nic niewartą błahostką. Że chcesz pomagać innym bardziej niż sobie i że bez pomocy sobie nie można pomóc innym. Że z każdego, nawet najgorszego, wydarzenia można wyciągnąć wnioski. Że dopóki nie wybaczysz, nie uwolnisz się od przeszłości. Że ludzi poznaje się w momentach kryzysowych, a nie wtedy, gdy wszystko dobrze idzie. Że masz gorsze zdanie o sobie niż inni o Tobie. Że mało kto Cię tak naprawdę zna. Że nikt za Ciebie nie rozwiąże Twoich problemów. Że nie można uciec od siebie. Że oszukiwałeś siebie bardziej niż inni Ciebie. Że bałeś się przyznać, że się bałeś, i że wstydziłeś się wstydu. Że miłość jest bezpieczniejsza niż udawana obojętność. Że straciłeś czas na wymówki. Że częściej wygrywałeś dzięki swojej pracy niż szczęściu. Że zrobiłeś w życiu rzeczy, dzięki którym innym jest lepiej. Że jesteś OK.
Ściskam
Mat

Nie zamierzam przedrukowywać wszystkiego na jego temat, ale zostawię Wam linki, byście mogli sami dotrzeć, poczytać, odnieść się i zostać, lub zignorować....
O nim samym TUTAJTUTAJ i TUTAJ Dla książkomaniakówWiedzę czerpiemy w różnoraki sposób, czytając, słuchając, rozmawiając, podróżując, doświadczając, obserwując itd. dopiszcie tu swoje propozycje :)

Przy okazji tematu, dziś coś dla miłośników czytania, książkomaniaków, książkoholików i książkożerców. Komplet, który powstał jeszcze w zeszłym roku i dopiero dziś doczekał się publikacji.
Zdjęć sporo, nie najlepszej może jakości, bo kiedy brak dobtrego światła, moje zapędy fotograficzne się kończą i wychodzi to, co poniżej, mimo szczerych chęci...
                                                                 Z pozdrowieniami - Kasia39 komentarzy:

 1. Piękne słowa Kasiu, muszę koniecznie poczytać o tym człowieku. Komplet filiżanek również bardzo mi się podoba, zazdroszczę talentu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Dorotko :)
   Facet mnie zafascynował, jego przekazy są takie oczywiste i zrozumiałe... polecam, może i Ciebie porwie.
   Uściski kochana

   Usuń
 2. Bardzo ważne i sprawdziwe słowa, warto wyryć je sobie głęboko w pamięci. Zastawa również piękna, w sam raz do dobrej lektury :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje własne przemyślenia, które mnie dopadły, doczekały się odpowiedzi właśnie u Grzesiaka... i nastała równowaga

   Usuń
 3. O jejciu! Kasia! Uwielbiam twoje filiżanki, ale tym książkohlikowym zestawem rozbiłaś bank. CUDEŃKA!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ojejeciu! Kasia! Uwielbiam Twoje filiżanki, ale tym książkoholikowym zestawem rozbiłaś bank! CUDEŃKA!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Komplet malowany dość dawno temu, ale dziękuję z serca Zuzanno :)

   Usuń
 5. Super wpis :) A zastawa skradła moje serducho :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudowny komplet! Zainspirowalas mnie do zrobienia czegoś podobnego w tym roku, ale wiem, że będzie wymagać to bardzo dużo pracy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratuluję talentu i życzę powodzenia w rozwoju osobistym :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Filiżanki są prze piękne mega mi się spodobały

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak to już jest, ze człowiek uczy się całe życie i głupim umiera. Niby wszystko wiemy ale raz na jakiś czas okazuje się ,że coś lub ktoś nas zaskakuje. Piękne porcelanowe cudeńka :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Porcelana piękna Kasiu, a temu doktorkowi to się muszę przyjrzeć :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przecudne! W sam raz dla mnie jako książkomaniaczki i zupełnie nie dla mnie jako bałaganiary, a o tym człowieku słyszałam, tak samo wiele dobrego co złego. Powinnam sama sobie wyrobić zdanie. Może kiedyś? Nie za często sięgam po ten rodzaj przekazu, ale kto wie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To mentor jakich jest dużo więcej, ja wiem. On ma po prostu dar przekonywania i jest medialny, a wiadomo, że wskakując na falę, fala niesie :)

   Usuń
 12. Cudny komplet Kasiu, zresztą jak wszystkie Twoje prace, które bezustannie mnie zachwycają <3
  Motto Pana Grzesiaka piękne, całkowicie się z nim utożsamiam :) Bardzo ciekawy i jak widać wartościowy człowiek :)
  Pozdrawiam ciepło, Agness:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja dziś byłam na spacerze w Twoim ogrodzie... u mnie też podobnie :)
   Uściski Agunia

   Usuń
 13. Piękny zrobiłaś ten komplet, picie z niego herbaty przy książce to będzie jeszcze większa przyjemność:) A co do ludzi... na razie z własnej praktyki wiem, że zaufanie to luksus dla wybranych starannie osób, a nie dawany w kredycie każdemu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozdrawiam Cię ciepło, fajnie że wciąż zaglądasz, a co do zaufania... dystans...

   Usuń
 14. Piękna, a przede wszystkim klimatyczny komplet. Ty to kochana masz taką wyobraźnie, że wydaje mi się, że dla Ciebie ,, niemożliwe" nie istnieje jeśli chodzi o odwzorowanie czegoś na porcelanie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bywa, że boję się tematu i czasem chodzę koło czegoś jak wokół jeża...

   Usuń
 15. Pan doktor głosi prawdy oczywiste.Czytałam to u wielu innych psychologów, coachów i psychoterapeutów...To co przekazuje on i inni wiemy, tylko czasami trudno nam to nazwać tak prosto. Myślę, ze człowiek to taki mechanizm, który ma w sobie duże pokłady empatii i miłości. Czasami trudno nam je wcielic w czyn. Czasami słabo je uświadamiamy. Często nie potrafimy tego pokazać w codziennym zyciu. Powinniśmy więc uczyć się tego nieustannie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie w punkt...
   Sama też czytam różne rzeczy, jego tekst odnalazł mnie po prostu w dobrym momencie :)

   Usuń
 16. Jak patrzę na te cuda, to mam wrażenie, że w tym roku wiosna nadeszła znacznie wcześniej. Bardzo realistyczne te malunki. Cudeńka

  OdpowiedzUsuń
 17. Kasiu mam Twoje prace i cieszę się z tego bardzo, dla mnie jesteś WIELKĄ ARTYSTKĄ z wielkim i cudownym talentem :) piękne słowa aż miło się czytało :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, dziękuję Ci za dobre słowo i niech porcelana malowana dla Ciebie służy Ci jak najdłużej :)

   Usuń
 18. Kasiu kolejna Twoja praca która potwierdza jak wielką artystką jesteś. Przecudowne. Rozkoszne. Uwielbiam. Z takiej filiżanki popijać herbatkę podczas czytania książki to jest dopiero rozkosz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chociaż nie uważam się za artystkę, bo bardziej jestem artystą plastykiem z wyboru, to takie komentarze dodają ochoty do działania, za Ci ogromnie dziękuję <3

   Usuń
 19. Bardzo mądre motto... a filiżanki prześliczne.

  OdpowiedzUsuń
 20. Mateusza poznałam jako studentka. Pomógł mi w wielu kwestiach, głównie w pokonaniu ogromnej niewiary w siebie samą. Wtedy prowadził szkolenia za ok 30 zł ;P

  Porcelana piękna, jak zawsze mnie zachwyca :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No proszę, jaki świat jest mały... człowiek już wtedy miał umiejętności.
   Buziaki Kinia

   Usuń
 21. To ja dopiszę, ze każda zmiana to rozwój człowieka i pokłady nowej wiedzy życia ☺️ Tego pana niemiałam okazji nic czytać. A komplet kolejny przecudny. Chylę czoła wobec Twojego talentu☺️

  OdpowiedzUsuń
 22. Wspaniały wpis Kasiu i przepiękne zdjęcia :) Jesteś wspaniałą osobą i niesamowitą artystką. Ile pracy w tym kompleciku, jest tak piękny, ze aż trudno opisać wrażenia po obejrzeniu tych cudów. Każdy - nie tylko książkomaniacy będą zachwyceni.

  OdpowiedzUsuń
 23. I ja się zgadzam z doktorem Grzesiakiem. Życie to zbieranie doświadczeń, a nie rzeczy. A uczymy się w naprawdę w wieloraki i różnorodny sposób. Zastawa przepiękna. Idealna dla mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 24. Oczywiście urzekły mnie zdjęcia, bo pomimo najszczerszych chęci, to właśnie książki zwyciężyły w walce o pierwszeństwo w poście :D

  OdpowiedzUsuń
 25. Jak zawsze CUDOWNE!!
  Wszystkiego najlepszego z okazji świąt!! Przede wszystkim dużo zdrowia!!!

  OdpowiedzUsuń